Červen 2011: Náš rodový statek

21. července 2017 v 21:23 | Pavla Picková
Máme pozemek 3.000 m2, na Žatecku, v dešťovém stínu, na konci vesnice, 15 let neobdělávaný, takže výborný pro ekologické zemědělství. Je tam dvůr, stodola, maštal, chlívek a dřevníky. Máme studnu i obecní vodu z vodovodního řadu a chytáme dešťovou vodu. Posádka - já a 92letý otec, občas muž a děti.

Je tam: přední zahrada, se dvěma starými švestkami, nově zasazenými čtvrtkmeny a zákrsky jabloní, třešní a švestek. Jsou tam rybízové a angreštové keře a malá vinice. Dále je tam jahodová plantáž, borůvkový kout, živý plot z ostružiní, rajčatový záhon s přístřeškem a kořenová čistička odpadních vod z celého objektu, ze které také zaléváme.

Zadní zahrada se starou jabloní, višňovými stromy, velkou lískou a šípkovými keři. Kolem zadní zahrady a pole děláme podle projektu Anastasie - živé vysazované a proplétané oplocení. Je tam místo na posezení u táboráku, hrací koutek pro děti, a zakládáme malou zoologickou zahrádku s domácím zvířectvem na užitek i kontakt lidí s živočichy. Nevěřili byste jak je zajímavý, např. život slepic, když máte možnost ho v klidu chvíli pozorovat. Vpředu tomu nabídnete zrní a další pochoutky, vzadu z toho vypadává prima hnojivo a bio-vajíčka, která jsou pochoutkou. Od půlky června budeme mít dvě jehňata jako živé sekačky a v červenci dvě kačenky na koupání ve vyřazené vaně.

Pole, které zbavuji krásných 1,5m velkých bodláků a jiného " plevele". Systém: kosení, vyrývání kořenů, posunování pojízdného kurníku se slepicemi ve voliéře a kobercové techniky je účinný. Máme už několik pěkných záhonů zeleniny.Voliéra udržuje slepice v místě, které chceme odplevelit. Ty ji prohrabují a prohnojí. Mají tam dost prostoru a jsou chráněny před přirozenými nepřáteli, neboť jsme na konci vesnice u lesa. Drůbeží kakýše zakládám do krytého kyblíku na zákvas a naředěným pak hnojím. Používám také kvalitní kompost, o který se pokouším podle poznatků Findhornské nadace. Podle publikací o biozahradě dávám do kompostu lógr od kávy ( pokud k nám jezdí přátelé, kteří ještě "turka" vyhledávají). Protože přitahuje žížaly, které činí kompost kvalitní. Hledám možnosti jak oživit ještě více půdu pomocí prostředků biodynamického zemědělství. Z poznatků permakultury pak zkouším jak postupovat tak, aby rostliny, živočichové a lidé si pomáhali navzájem. Rostliny pěstuji podle bio tabulky vhodných a nevhodných kombinací, střídám osevní plochy a nepoužívám žádnou chemií apod. Zeleninu vysévám už v lednu do truhlíků podle poznatků z publikace Výsevní dny, kterou každý rok překládá Ing. Radomil Hradil. Protože nikdo v okolí nemá úly, chtěla jsem vyrábět obydlí pro včely samotářky, kvůli opylování. Jak se to dozvěděly, nevím, ale už jsou nastěhované v zaslepených okénkách na zadní straně chlívků. Med jim brát nebudu a opylování je zajištěno, děkuji za to, jako by mi zde často pomáhala laskavá síla přírody. Bude-li zájem, podám zprávy o vývoji a příhodách v tom malém ráji. Objímám všechny, Pavla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama