30. září 2018

1. října 2018 v 22:25 | Pavla G. Picková
Posílám pozdrav,
je konec září a po těch vedrech se dávám do pořádku já i pozemek na kterém si hraji a tvořím. Přes sucha, která tu byla děkuji přírodě za dobrou studnu a občasný déšť, takže nějaká úroda je a mohu rozdávat po rodině i přátelům. Zvu si je sem pěkně každý víkend a pořádám sběr a očesání plodin. Sbíráme a mrazíme švestky, také zakládáme na slivovici a Myšák zavařuje a dělá marmelády ze všeho co je v dosahu. Ostružiny, jahody, blumy, švestky, taky nakládá okurky a vaří lečo z paprik a rajčat. Je pilný a moc se mu to líbí. Lovecký pud pro výživu rodiny krásně funguje. Počasí je nadále pěkné, ale on se těší, že vyrazí s přáteli jako každé léto někam na jih. Chtěl by do Chorvatska a pak ještě někam do Tunisu nebo něco podobného. Zve mne s sebou, ale mně to nepřitahuje. Jsem nejraději tady a vrůstám do země. Pozoruji zákonitosti přírody, která je moudrá a nemění se podle lidských rozmarů jako jiné věci kolem nás. Dám li půdě práci a snahu, odmění mne plody, prořežu li keře, tak rodí, nechám li je růst příliš volně nenesou plody a rozvětvují se bez užitku, co roste příliš zaniká. Věnuji li rostlině svou lásku a péči pousiluje se mi odměnit. Je to krása a pohoda. Co u moře, které je slané a má vlny a písek - ležet na něm na slunci - to mi nedělá dobře. Celé léto chodím s dlouhým rukávem a kalhoty ke kotníkům, mám moc bílou choulostivou kůži. Ve vedru přes poledne jsem pěkně ve stínu, nebo v domě, kde je chádek. Každý jsme jiný a je třeba se naučit co potřebujeme. Myšák je tu v tomto období velice potřebný kvůli své zavařovací činnosti. Tak jsem poprosila přírodu, zda by tu mohl zůstat ještě nějaký čas a vypustit to Chorvatsko a pak ať si jede na jih jak ho srdce tahne. Což se skutečně stalo a cesta do Chorvatska odpadla.
.........Já zatím pleji, prořezávám a čistím co je třeba, hnojím zákvasem z listí rajčat i ze spláleného materiálu, který suším v sušárně. S Aničkou jsme sklidily kukuřici a dala jsem ji sušit do horního pokoje. Švestky a jablka sbírám každý den a je jich dostatek. Švestky mrazím na knedlíky a Myšák dělá mošt z jablek. Dá to práci, odšťavovač je malý a už se dvakrát zahřáll a podezřele páchl. Po vychladnutí pracuje dál. Petr si přivezl dron a lítal s ním nad pozemkem a všechno natáčel. Pěkné. Spolu s Aničkou položili lino na střechu sušárny a teď už do ní nezatéká. Myšák pro všechny vaří dobrá jídla a peče prima koláče se švestkami. Přeji mu aby mu ten pobyt na jihu vyšel, zaslouží si to. Nejstarší syn Michal přijel s rodinou víkend na to a sbalili nafukovací bazén. Už nebude potřeba. Vyčistila jsem přední vinici s bílým vínem. Kupodivu tam dokonce nějaké bylo. Musím ji ale ještě pořádně prořezat, pohnojit a pokrýt půdu. Bude to proti plevelu a bude to držet vodu. Modré víno zatím pomalu zraje, ale ta reveň co jsem zasadila vedle se moc rozrostla a bere mu vodu. Přijde přesadit na vedlejší záhon, je to velká rostlina, nevím, zda na to budu stačit. Zatím její listy rozdávám každému kdo se tu objeví.
.......Září utíká jako voda. Myšák odejel do Prahy, aby připravil oslavu svých narozenin - dorty a vše potřebné, neb se sejde celá rodina. Pozvala jsem si sem přítele Milana Č, který mi tu hodně pomáhal a teď je vážně nemocný. Prošli jsme spolu všechna místa kde tvořil, uvařili si dýňovou polívku a další dobroty z plodů, které tu rostou, vše rozmixovali aby to dostal do sebe. Oslavili jsme jeho narozeniny. Je velice zesláblý, jak se mu špatně polyká a drží se silou své vůle. Obrala jsem vše co by mohl použít, a v tašce na kolečkách jsem to vzala s sebou když jsme se vraceli do Prahy autobusem. Na Zličíně měl auto, tak jsem mu to tam naskládala a oba jsme meli dobrý pocit, že jsme to zvládli v pohodě. Rozloučili jsme se a odjel.
.......Oslavili jsme Myšákovy narozeniny a on pak odletěl s kamarády na Krétu a smskuje, že je tam krásně. Přeji mu to, odvedl kus práce. Michal objednal přes internet lis na víno a ovoce a tak až přijde Myšák, zvládneme práci lépe než teď. Po návratu na statek tu krásu dodali, jen jak to zprovoznit. Na víkend přijel prostřední syn Jiřík s rodinou a přijela také spolužačka naší snachy Lucky s Elenka s manželem Mírou. a malým J.J.jsou mu 4 měsíce vychovávají ho jako ekologického kojence. Není očkovaný a ochutnává svět a radostně reaguje na podněty. Je pohodový a je to radost tu rodinku pozorovat. Jsou to krásní vědomí lidé, kteří praktikují duchovně ekologický život tak jak se snažím sama, zatím poněkud nedokonale, a jak k tomu posunuji každého se kým se setkám. A oni jsou už tak vpředu, to je nádhera. Elenka s Mírou uvařili báječný oběd z plodin, které tu rostou - to je můj sen. Musím se to naučit. Míra projektuje soběstačné domy a sám si staví něco podobného. Probírali jsme možnosti stavby z hlíny jako to dělá Jarda Dušek. Taky mi zprovoznil ten vinný lis a udělali jsme malé vinobraní s vylisováním dvou lahví vína. Něco jsme ještě nechali na vinici. Až přijedou mladí v říjnu na pobyt zvaný patnáctka, budeme mít ještě jednou příležitost si to vyzkoušet. Pozoruji, že je třeba zvětšit vinici.
........Syn Petr vyplul na plachetnici spolu s přáteli kolem Irska, Myšák na Krétě má poněkud větrno, a syn Michal se vydal ve skupince do Španělska. Tak vysílám Universu prosbu ať je ochraňuje a ať se mi pěkně vrátí do naší České krajiny. Zatím se cvičím v soběstačnosti a vařím.
.........Předpovědi počasí hlásají první mrazíky, tak sklízím co jde a tahám to do chalupy. Přikrývám vše co mohu fóliemi a zabaluji snad to přežije. Do rána něco trochu omrzlo. Tady každý rok koncem září chvilku mrzne a pak je až do Vánoc krásně. To jsem zvědava, zda to tak bude i letos po těch velkých vedrech.
.........Volala mi Eva P., že 29.9. umřel přítel Milan Č. kdo ho znal, vzpomeňte na něj v dobrém. Odložil bolavé tělo a už je jinde a je mu líp. Děkuji za všechno co pro nás udělal a bylo dobré, že jsme se mohli spolu rozloučit - není to ani 14 dní.
Po člověku zůstává práce, kterou udělal. Strom, který zasadil, dům, který vystavěl a děti, které vychoval. Vše ostatní jsou slova, která odnáší vítr.
.........Přeji všem klidný slunečný podzim. Pavla G. Picková
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama